Wiosną tego roku gdański magistrat planuje formalne przejęcie od AWFiS przystani przy Moście Siennickim. Powstanie tam Ośrodek Sportów Wodnych. W pobliskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 utworzone zostaną nowe profile klas, specjalizujących się m.in. w żeglarstwie i kajakarstwie. Nabory do nich rozpoczną się latem tego roku, a nauka – 1 września 2016.

To kolejny etap projektu realizowanego od pięciu lat przez Zespół Szkół przy ulicy Głębokiej w Gdańsku. Działające tam klasy o profilu wioślarskim, to ewenement na skalę kraju. Co roku w Zespole odbywa się nabór do I klasy gimnazjum o tym profilu (codziennie po 1,5 godziny zajęć sportowych). Dzieciaki kontynuują treningi w liceum i jeśli osiągają dobre wyniki, mają otwartą drogę na studia w gdańskiej AWFiS.

Od początku patronowałem temu przedsięwzięciu, a od września 2015 aktywnie się w nie włączyłem. Przy okazji warto zaznaczyć, że jest to przede wszystkim projekt-dziecko Mariusza Pluty, trenera i pasjonata wioślarstwa, koordynatora klas o tym profilu w ZSO.

W przyszłości Ośrodek realizować ma także programy profilaktyczne, animacyjne i sportowe w oparciu o sporty wodne, zarówno dla uczniów szkoły jak mieszkańców wschodnich dzielnic Gdańsk. Docelowo miasto planuje także uruchomienie wypożyczalnia sprzętu wodnego dla osób indywidualnych (rowery wodne, kajaki).

Tylko się cieszyć!