Pod względem liczby zaszczepionych na odrę Polska znalazła się poniżej granicy bezpieczeństwa, określonego przez WHO. Dlatego zasadne jest pytanie, jakie działania informacyjno-edukacyjne dotyczące szczepień podjęło w 2018 roku ministerstwo zdrowia, zważywszy, iż w pierwszej połowie tego roku odnotowano 34 tys. odmów szczepień.

Zdesperowani rodzice dzieci uczęszczających do państwowych przedszkoli zbierają podpisy pod petycjami, by zakazać przyjmowania do nich nieszczepionych maluchów?. Tymczasem nie wiadomo nic o tym, by przedstawiciele resortu spotkali się z liderami ruchów antyszepionkowych na merytorycznych dyskusjach.

Jaki jest stosunek resortu do prac nad ustawą, która znosi obowiązek szczepień? Czy minister Szumowski pracuje nad pozyskaniem lobby, które zapobiegłoby przyjęciu ustawy?

Od stycznia 2018 do dziś na odrę w Polsce zachorowały 144 osoby. Warto podkreślić, iż w kilkunastu europejskich krajach szczepionka przeciwko tej chorobie nie jest obowiązkowa. M.in. w Niemczech rodzice mogą zdecydować, czy zaszczepią dziecko. Mimo to 97 proc. się na to decyduje.

fot. Shutterstock/ Radio Zet