Wśród 10 priorytetów Koalicji Europejskiej warunki zdrowotne Polaków, walka o czyste powietrze są umieszczona bardzo wysoko. W 2017 r. mieliśmy dramatyczne statystyki dotyczące liczby zgonów spowodowanych smogiem. Od dwóch lat w sejmowej zamrażarce leży projekt ustawy PO, której celem jest walka o czyste powietrze. Oczekujemy od marszałka Sejmu pracy nad ustawą

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że w ciągu 2 lat rząd PiS nie zrobił nic, żeby poprawić jakość powietrza w Polsce. W 2017 r. premier B.Szydło zapowiedziała walkę ze smogiem. W 2018 r. premier M.Morawiecki zapowiedział przeznaczenie 106 mld zł w ciągu 10 lat. Z uruchomionego we wrześniu 2018 r. programu na przedsięwzięcia związane z termomodernizacją, z wymianą kotłów nie została wydana ani złotówka. Od początku programu zostało zawartych jedynie kilkaset umów, a tyle powinno być zawieranych dziennie.

Złożyliśmy (PO) wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli m.in. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska dotyczącej wydatków na rzecz czystego powietrza. NFOŚiGW promuje program, wobec którego istnieje obawa, że nie zostanie zrealizowany. Na promocję i reklamę programu Ministerstwo Środowiska przeznaczyło 3 mln 600 tys. zł. W 2019 r. przewidziano dalsze działania informacyjno-promocyjne, na które zaplanowano środki w wysokości 1 mln 700 tys. zł.