Wysłałem zapytanie do Ministra Rozwoju, Mateusza Morawieckiego, czy ministerstwo planuje wprowadzenie ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta? A jeśli tak, to w jakim terminie.

Proszę tez o wyjaśnienie czy prawdą jest, jakoby po wprowadzeniu ustawy, osobie handlującej w niedzielę grozić będzie kara dwóch lat pozbawienia wolności, nawet jeśli jest właścicielem sklepu i sama zdecydowała się na pracę w dzień świąteczny?

Średnia OECD wynosi 1770 godz. pracy rocznie na 1 osobę. To o 148 godzin mniej od polskiej średniej. Być może obecni ministrowie mają wiele wolnego czasu popołudniami ale generalnie pracujemy nierzadko do wieczora, wiele czasu spędzamy w korkach, wozimy dzieci na dodatkowe zajęcia. Niektórym na zakupy pozostaje więc tylko niedziela. A przecież w centrach handlowych są kluby fitness, kina, fundacje działające na rzecz rozwoju dzieci, biblioteki, bary, kawiarnie i restauracje. Jest to więc miejsce służące nie tylko zakupom ale też kulturze i rozrywce. I rodzinnemu spędzaniu wolnego czasu przez miliony Polaków.