Wybory parlamentarne odbędą się już w najbliższą niedzielę 25 października. Platforma Obywatelska zorganizowała konwencję wyborczą w Amber Expo w Gdańsku, podczas której głos zabrali m.in. Minister Adam Korol oraz Pani Premier Ewa Kopacz. – Mamy silną, zwartą i kompetentną drużynę. Przed nami ostatnia prosta do wyborczej mety. Wierzę, że Polacy nam zaufają i przekroczymy ją na pierwszym miejscu – powiedział nr 1 na pomorskiej (okręg 25) liście PO, Adam Korol.

Poniżej znajduje się pełna treść przemówienia wygłoszonego podczas konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej w Gdańsku.

Gdy w czerwcu 2015 roku zostałem powołany na urząd Ministra Sportu i Turystyki, stanąłem przed wielkim wyzwaniem. Wyzwaniem, które mogę porównać do startu w igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata. Pojawiły się wówczas zarzuty, że przez tak krótki okres nie da się wiele zrobić dla polskiego sportu, że wchodzę w świat wielkiej polityki bez odpowiedniego bagażu doświadczeń, wreszcie, że nie jestem przygotowany do pełnienia tak ważnej funkcji. Od Pani Premier Ewy Kopacz otrzymałem jednak kredyt zaufania, za co bardzo serdecznie dziękuję. Jestem człowiekiem, który funkcjonuje w polskim sporcie od ponad 20 lat, doskonale wiem, jakie wyzwania stoją przed sportowcami, trenerami, klubami, związkami oraz inicjatywami sportowymi. I to jest właśnie siłą Platformy Obywatelskiej. Mamy  specjalistów w wielu dziedzinach. Nasza drużyna na Pomorzu, ale również w całej Polsce, to wykwalifikowane osoby, które w przeciwieństwie do naszych przeciwników politycznych nie udają, że znają się na wszystkim. Siłą Platformy Obywatelskiej są kompetentni ludzie. Wszyscy jesteśmy jedną drużyną. Stawiamy przed sobą ambitne cele i mamy świadomość, że dialog, współpraca oraz rzetelność mogą doprowadzić nas do miejsca, w którym chcemy widzieć Polskę w najbliższej przyszłości. Jestem przekonany, że wszyscy tutaj obecni mają energię, aby przez kolejne cztery lata osiągać w swoich dziedzinach sukcesy z myślą o Polkach i Polakach w oparciu o takie wartości jak święta w sporcie zasada fair play, szacunek, uczciwość, rzetelność oraz ciężka i merytoryczna praca, które determinowały moje całe sportowe życie.

Na przekór niedowiarkom, w ciągu ostatnich miesięcy udało mi się zwiększyć budżet Ministerstwa Sportu i Turystyki, który jest obecnie największy od kilku lat. Kolejnym ważnym krokiem była implementacja Strategii Rozwoju Sportu do 2020 r. Jest to strategiczny dokument, zgodnie z którym sport jest traktowany jako ważny obszar polityki publicznej, służący postawom prospołecznym, napędzający polską gospodarkę oraz stanowiący element profilaktyki chorób. Ostatnie osiem lat to pasmo wielu sukcesów, z których wszyscy powinniśmy być dumni. Łączna pula środków finansowych przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę sportową wyniosła ponad 4 miliardy złotych. W ramach tej puli dofinansowano realizację ponad 6 tysięcy obiektów sportowych. Bogata infrastruktura to silne zaplecze sportowe. Możemy pochwalić się pięknymi arenami, które w każdy weekend wypełniają się po brzegi kibicami dopingującymi swoje drużyny. Odpowiadamy za dynamiczny rozwój specjalistycznej bazy sportowej. Wystarczy, że wspomnę o pięknych stadionach piłkarskich, które powstały na Euro 2012, pływalniach o wymiarach olimpijskich, halach widowiskowo-sportowych, a także infrastrukturze lekkoatletycznej. W ciągu ostatnich ośmiu lat, nasi sportowcy zdobyli niemal 400 medali na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Ja również miałem swój wkład w te sukcesy.

Złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie przypomina mi, że sukces nie jest możliwy bez ciężkiej pracy wielu osób na każdym szczeblu. Triumfy naszych sportowców na najważniejszych imprezach są powodem do dumy oraz dają wiele satysfakcji. Konsekwentnie stwarzamy im warunki, aby godnie reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej. Nasze starania zostały zauważone przez światowe federacje. Świat nam zaufał! W ciągu ostatnich ośmiu lat, Polska była gospodarzem największych sportowych imprez: mistrzostwa Europy w koszykówce, halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce, które w ubiegłym roku odbyły się na pobliskiej Ergo Arenie czy wreszcie mistrzostwa świata w siatkówce zakończone triumfem polskiej reprezentacji oraz turniej Euro 2012, który okazał się wielkim sukcesem organizacyjnym oraz udowodnił, że Polak potrafi. Już w styczniu będziemy gościć kolejną wielką imprezę, czyli mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Mamy się czym chwalić i możemy być dumni z naszych sukcesów. Nie jestem zawodowym politykiem, ale doskonale zdaję sobie sprawę z potrzeb miejsca, w którym żyję.

Wierzę w naszą bezpieczną przyszłość. Wierzę w polską konkurencyjną i silną gospodarkę. Wierzę w innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Wierzę, że właśnie dziś, po ośmiu latach, przychodzi ten moment, kiedy możemy mówić z pewnością nie tylko „Kocham Polskę”, ale także jestem z niej dumny. Jestem przekonany, że dla wszystkich tu obecnych, najważniejsza jest przyszłość naszych dzieci. Jeśli chcemy mieć na nią wpływ, już teraz musimy ją kreować. W niedzielę, czeka nas najważniejszy i najbardziej wiarygodny sondaż – sondaż zaufania Polek i Polaków.

Przed nami ostatnia prosta do wyborczej mety. Wierzę, że Polacy nam zaufają i przekroczymy ją na pierwszym miejscu.

Adam Korol

Podsumowanie dzisiejszej konwencji jest dostępne pod linkiem.